Erzan davasında tanıklar dinlendi! Turan savcılığın dâhil olmasından rahatsız olmuş

ÇİĞDEM YILMAZ/İSTANBUL –  DenizBank Yönetim Kurulu Üyesi Tanju Kaya, olayın açığa çıkması sonrası bankada Erzan’la yapılan toplantıyı anlattı:

“Seçil, hisse senedinden uğradığı zararı kapatmak için önce bir arkadaşından, sonra Terim’den para aldığını, ardından da futbolculardan para aldığını söyledi. Fatih Terim’den 300 bin dolar civarı bir para aldığını söyledi.” Hakimin “Şube müdürlerinin özel müşteriler için gişe dışı uygulama yapma yetkileri var mı?” sorusuna ise Kaya “Ses kaydı alarak işlemini yaptırabilir, talimat verebilir. Ama onun dışında her işlemi bankada imzası ile yapar müşteri. Şube müdürünün genel müdürlük nezdinde fon kurma yetkisi yoktur” yanıtını verdi. Denizbank Teftiş Kurulu Başkanlığı İnceleme Soruşturma Grubu Yöneticisi Cenk İzgi de ihbar üzerine yapılan incelemede paraların hesaplarda olmadığını gördüklerini söyledi.

‘Fatih Hoca fonu’

İzgi “Arda Turan ve Emre Belözoğlu geldiklerinde, hocaya güvenerek bu işe girdiklerini söyledi. Turan, ‘İnsanları savcılığa yönlendiriyormuşsunuz. Biz bundan memnun değiliz’ ifadelerini kullandı. İzgi, savcının “Siz Seçil Hanım’a sordunuz mu ‘Bu kişilere ne vadettiniz de bizim kapımıza geldiler?’” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Bazılarına gizli fon, bazılarına Fatih Hoca’nın fonu demiş. Bizim bankacılık sisteminde muhasebesi gerçekleşmiş bir kuruş dahi yok.”

Ağlayarak savunma yapan Seçil Erzan, “Bankada bir güvenlik ihmali olduğu çok açık ortada. Gişe işlemlerini banka dışı yapmak yasaktı ama biz yapıyorduk. Bizim şubede poşetle para almamız yasaktı. Odamda oturup bekliyorlardı ve belirli bir şey için bekledikleri belliydi. Evrim Pınar ve babası beni 4 saat bekledi. Ben o sırada Atilla Baltaş ile görüşüyordum. O sırada hiçbir gişe işlemi yapmıyorlardı. Ben şube önünde para veriyordum, alan kişi orada hemen ATM’den yatırıyordu. Banka bunu sormalıydı. Semih Kaya elleri boştu benim odama çıktığında. Boş valizler arabayla geldi ve o valizler indirilemedi çekçeklerle. Fatih Terim hiç şubeye gelmedi. Birçok müşterimizin evine biz para götürürdük. Bir teminatsız kredi verebilir banka, bu bankanın riskidir. Ama bir tüketici kredisini, bizim dönemimizde bireysel müşteri ise 500 bin TL üzerinde ne için istediğini belirtmesi gerekiyordu. Arda Turan’ın kredisinin 15 gün içinde kapatılması bu yüzden istendi” dedi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 20 Eylül’e erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir